Poprvé v knihovně

Kulturní nebo vzdělávací akce pořádané naší knihovnou můžete navštěvovat bez registrace. Pokud si budete chtít půjčovat domů knihy nebo jiné dokumenty, budete se muset zaregistrovat. Přijďte osobně na kteroukoliv pobočku Městské knihovny Havířov, předložte občanský průkaz a vyplňte přihlášku (u dětí mladších 15 let podepisuje přihlášku zákonný zástupce). Přihlášku si také můžete stáhnout z našeho webu, vytisknout a přinést již vyplněnou do knihovny. Po zaplacení registračního poplatku vám vystavíme čtenářský průkaz a ihned můžete využívat všech našich služeb.

Přihlášku vytiskněte, prosím, ve formátu A5.

Přihlášku vytiskněte, prosím, ve formátu A5 oboustranně.

Proč je výhodné se registrovat?

  • Půjčování dokumentů ve všech pobočkách

    S čtenářským průkazem si můžete celoročně půjčovat knihy, časopisy, hudební CD, audioknihy nebo společenské hry ve všech pobočkách havířovské knihovny.

  • Stahování elektronických knih

    Registrací v havířovské knihovně získáte každý měsíc bezplatný přístup ke stažení tří elektronických knih do vašeho chytrého telefonu, tabletu nebo čtečky. Projekt funguje ve spolupráci s portálem Palmknihy.

  • Přístup k internetu

    Registrovaní čtenáři mají možnost využívat denně 1 hodinu na internetu zdarma a vyřídit si tak své neodkladné záležitosti. Samozřejmostí je také tiskárna a na vybraných pobočkách i skener.

Zajímá vás, které knižní tituly, časopisy, hudební CD nebo deskové hry máme ve fondu? Nahlédněte do online katalogu.

Jak to chodí v havířovské knihovně?

Musím platit registrační poplatek v každé pobočce, kterou chci navštěvovat?

Nemusíte. Registrační poplatek zaplatíte jednou ročně v kterékoliv pobočce naší knihovny. Na ostatních pobočkách budete vyzváni pouze k podpisu přihlášky.

Chci navštěvovat více poboček. Budu nosit v peněžence více průkazů?

Nebudete. Čtenářský průkaz, který obdržíte při své první registraci, platí současně ve všech pobočkách Městské knihovny Havířov. S jedním průkazem tak můžete navštěvovat pobočky na Šumbarku i Podlesí.

Mohu svůj čtenářský průkaz někomu zapůjčit?

Ne, čtenářský průkaz je nepřenosný. V případě vědomého zneužití zodpovídá za vzniklé škody majitel průkazu (zákonný zástupce). Pouze v dětských odděleních může na průkaz dítěte půjčovat dokumenty jeho zákonný zástupce.

Kolik času mám na přečtení knih? Lze lhůtu prodloužit?

Na přečtení knih máte jeden měsíc, tedy 30 dní. Pokud knihy nestihnete přečíst a chtěli byste si je nechat ještě jeden měsíc doma, není problém. Stačí, když nám nejpozději v den vypršení lhůty zavoláte nebo pošlete e-mail, a my vám lhůtu zdarma prodloužíme o další měsíc. Knihy, které jsou rezervovány pro jiného čtenáře, lze prodloužit pouze o 14 dní.

Budete mě upozorňovat na termín vypršení výpůjční lhůty?

Každý čtenář je povinen hlídat si termín sám. Ke kontrole termínu slouží papírová stvrzenka, kterou vám pracovník vydá při vypůjčení knih. Pokud nám svěříte svou e-mailovou adresu, pošleme vám 5 dní před vypršením lhůty zprávu, že bude potřeba knihy brzy vrátit nebo požádat o prodloužení jejich výpůjční lhůty. Jestliže knihy do uvedeného termínu nevrátíte, budou vám účtovány sankční poplatky (nedoručení zprávy není důvodem k prominutí poplatku). Informace o výpůjčních lhůtách naleznete rovněž ve svém čtenářském kontu.

Musím vrátit knihy tam, kde jsem si je vypůjčil?

Nemusíte. Výpůjčky můžete vracet ve všech pobočkách havířovské knihovny včetně expozice (s výjimkou Městského informačního centra) bez ohledu na místo vypůjčení. Můžete je zkrátka odnést tam, kde je právě otevřeno a kam to máte nejblíže. K vracení knih nebo časopisů můžete využít také návratové boxy.

Co se stane, když nevrátím vypůjčené dokumenty včas?

Nepožádáte-li včas o prodloužení výpůjční lhůty, bude vám za každý dokument s překročenou lhůtou a za každý den prodlení účtována 1 Kč.

Jaká jsou pravidla pro půjčování deskových her?

Deskové hry v maximálním počtu 2 kusů si můžete vypůjčit na 30 dní bez možnosti prodloužení výpůjční lhůty. Vrátit je můžete na kterékoliv pobočce havířovské knihovny bez ohledu na místo vypůjčení. Nelze je vracet prostřednictvím BiblioBoxu. V případě poškození hry nebo ztráty komponentu je čtenář povinen uhradit vzniklou škodu (plnou cenu včetně manipulačního poplatku 150 Kč), nebo zajistit adekvátní náhradu, nebo dokoupit chybějící komponenty. Vždy nás neprodleně informujte, abychom se dohodli na způsobu náhrady.

Ztratil jsem knihu / časopis / CD, co mám dělat?

Ztrátu nebo poškození dokumentu nám neprodleně ohlaste. Poškozený dokument přineste k posouzení do knihovny, kde se domluvíme na náhradě škody. Pokud zničený nebo ztracený dokument nelze nahradit stejným titulem, uhradíte jeho pořizovací cenu a smluvní pokutu 150 Kč.

Co znamená "rezervace dokumentu"?

Pokud je vámi žádaný titul právě vypůjčen jiným čtenářem, můžete si jej zarezervovat (zapsat se do pořadníku). Jakmile se dokument vrátí a bude pro vás připraven, zašleme vám výzvu k jeho vyzvednutí. Poplatek za jednu rezervaci činí 5 Kč.

Potřebuji dokument, který není ve fondu havířovské knihovny. Jak mám postupovat?

Pokud nenajdete požadovanou knihu nebo časopis v naší knihovně, nezoufejte. Většinu dokumentů jsme schopni zajistit z jiných knihoven po celé republice prostřednictvím Meziknihovní výpůjční služby. Služba je zpoplatněna částkou 80 Kč a výpůjční lhůta je 30 dní.

Scroll to Top