Městská knihovna Havířov

Poprvé v knihovně

Kulturní nebo vzdělávací akce pořádané naší knihovnou můžete navštěvovat bez registrace. Pokud si budete chtít půjčovat domů knihy nebo jiné dokumenty, budete se muset zaregistrovat. Přijďte osobně na kteroukoliv pobočku Městské knihovny Havířov, předložte občanský průkaz a vyplňte přihlášku (u dětí mladších 15 let podepisuje přihlášku zákonný zástupce). Po zaplacení registračního poplatku vám vystavíme čtenářský průkaz a ihned můžete využívat všech našich služeb.

Proč je výhodné se registrovat?

  • Půjčování ve všech pobočkách

    S jedním čtenářským průkazem si můžete celoročně půjčovat knihy, časopisy, hudební CD i společenské hry ve všech pobočkách havířovské knihovny.

  • Stahování elektronických knih

    Registrací získáte každý měsíc bezplatný přístup ke stažení tří elektronických knih do vašeho chytrého telefonu, tabletu nebo čtečky.

  • Přístup k Internetu

    Registrovaní čtenáři mohou využívat denně 1 hodinu na internetu zdarma. Samozřejmostí je tiskárna a na vybraných pobočkách i skener.

Jak to chodí v havířovské knihovně?

Musím platit registrační poplatek v každé pobočce, kterou chci navštěvovat?

Nemusíte. Registrační poplatek zaplatíte pouze jednou ročně v kterékoliv pobočce naší knihovny.

Chci navštěvovat více poboček. Budu vlastnit více průkazů?

Nebudete. Čtenářský průkaz, který obdržíte při své první registraci, platí současně ve všech pobočkách Městské knihovny Havířov.

Mohu svůj čtenářský průkaz někomu zapůjčit?

Ne, čtenářský průkaz je nepřenosný. V případě vědomého zneužití zodpovídá za vzniklé škody majitel průkazu (zákonný zástupce). Pouze v dětských odděleních může na průkaz dítěte půjčovat dokumenty jeho zákonný zástupce.

Kolik času mám na přečtení knih? Lze lhůtu prodloužit?

Na přečtení knih máte 30 dní. Pokud knihy nestihnete přečíst a chtěli byste si je nechat ještě doma, není problém. Stačí, když nám nejpozději v den vypršení lhůty zavoláte nebo pošlete e-mail, a my vám lhůtu prodloužíme o další měsíc. Knihy, které jsou rezervovány pro jiného čtenáře, lze prodloužit pouze o 14 dní.

Budete mě upozorňovat na termín vypršení výpůjční lhůty?

Každý čtenář je povinen hlídat si termín sám. Pokud nám svěříte svůj e-mail, pošleme vám před vypršením lhůty zprávu, že bude potřeba knihy brzy vrátit nebo požádat o prodloužení výpůjční lhůty. Jestliže knihy do uvedeného termínu nevrátíte, budou vám účtovány sankční poplatky (nedoručení zprávy není důvodem k prominutí poplatku).

Musím vrátit knihy tam, kde jsem si je vypůjčil?

Nemusíte. Výpůjčky můžete vracet ve všech pobočkách havířovské knihovny včetně expozice (mimo Informačního centra) bez ohledu na místo vypůjčení. K vracení knih nebo časopisů můžete využít také návratové boxy.

Co se stane, když nevrátím vypůjčené dokumenty včas?

Nepožádáte-li včas o prodloužení výpůjční lhůty, bude vám za každý jednotlivý dokument s překročenou lhůtou a za každý den prodlení účtována 1 Kč (10 knih = 10 Kč denně).

Jaká jsou pravidla pro půjčování deskových her?

Hry si můžete vypůjčit na 30 dní bez možnosti prodloužení výpůjční lhůty. Vrátit je můžete v kterékoliv pobočce havířovské knihovny bez ohledu na místo vypůjčení. Nelze je vracet prostřednictvím návratového boxu. V případě poškození hry nebo ztráty komponentu je čtenář povinen uhradit vzniklou škodu, nebo zajistit adekvátní náhradu, nebo dokoupit chybějící komponenty. Vždy nás neprodleně informujte, abychom se dohodli na způsobu náhrady.

Ztratil jsem knihu / časopis / CD, co mám dělat?

Ztrátu dokumentu nám neprodleně ohlaste. Poškozený dokument přineste k posouzení do knihovny, kde se domluvíme na náhradě škody. Pokud zničený nebo ztracený dokument nelze nahradit stejným titulem, uhradíte jeho pořizovací cenu a smluvní pokutu 150 Kč.

Co znamená "rezervace dokumentu"?

Pokud je vámi žádaný titul právě vypůjčen jiným čtenářem, můžete si jej zarezervovat (zapsat se do pořadníku). Jakmile se dokument vrátí a bude pro vás připraven, zašleme vám výzvu k jeho vyzvednutí. Poplatek za jednu rezervaci činí 5 Kč.

Potřebuji dokument, který není ve fondu havířovské knihovny. Jak mám postupovat?

Většinu dokumentů jsme schopni zajistit z jiných knihoven po celé republice prostřednictvím Meziknihovní výpůjční služby. Služba je zpoplatněna částkou 80 Kč a výpůjční lhůta je 30 dní. Službu zajišťuje Hudební oddělení na ul. Svornosti.

Knihovní řád