K-Klub, Šrámkova, Havířov-Podlesí

K-klub se nachází v prostorách původní studovny a čítárny. Na jeho vybudování se podílely nejen knihovnice, ale i řada dobrovolníků, kteří nám pomáhali s návrhem a malováním prostor, instalací pódia či lepením moderní velkoformátové tapety. Klub zahájil činnost 1. října 2018 a jeho cílem je přivést mladé lidi do knihovny. Najdete zde spoustu komiksů, sci-fi, fantasy a knih žánru Young Adult a New Adult. Nezapomněli jsme ani na nový druh žánru s LGBT tématikou. K dispozici je také fotbálek, chill out zóna, projektor, 3 počítače s přístupem na internet, společenské hry nebo Wi-Fi zdarma. V klubu se pravidelně schází několik skupin dětí, které si zde hrají společenské hry nebo si přes projektor pouští videa. Je potřeba zmínit i skupinku nadšenců, kteří se u nás scházejí výhradně kvůli komiksům a jsou schopní o nich dlouze debatovat. Pořádáme rovněž různorodé kurzy, workshopy, přednášky a filmová promítání. 

Za dobu naší existence jsme postupně navázali různé druhy spolupráce. S kapelou Střepy jsme uspořádali benefiční přednášky pro azylový dům v Havířově, MgA. Jaroslav Kocián pomohl mnoha lidem zdokonalit své znalosti z oboru fotografie, díky Michaele Pavlasové se naši čtenáři mohli procvičit v anglickém jazyce. Štěstí jsme měli také na kreativní lidi jako třeba Šárku Dvořákovou, která u nás vede kurzy černého drátování, nebo Karin Komender se svým kurzem Macramé. 

Vedoucí oddělení: Kateřina Bálintová
Knihovníci: Karla Petrová, Tomáš Lipina

Běžná provozní doba

Sledujte rubriku Aktuality, kde naleznete případná omezení provozu.

Pondělí
10.00 – 18.00

Úterý
10.00 – 18.00

Středa
13.00 – 18.00

Čtvrtek
10.00 – 18.00

Pátek
10.00 – 18.00

Kontakt

Internetem bezpečně

Ahoj, jsme moc rády, že jsi navštívil/a webové stránky našeho Káčka. Jelikož v klubu děláme pro mládež všechno možné, řekly jsme si, že tě budeme touto cestou informovat o nebezpečích, která ti mohou hrozit na internetu. Tak pozorně čti nebo sleduj videa českých youtuberů, kteří ti řeknou víc. A pokud si nebudeš vědět s něčím rady, můžeš se na nás obrátit. Katka a Karla.

Fantastická knihovna

K-klub se zapojil do projektu Akademie science fiction, fantasy a hororu (ASFFH), který nese název Fantastické knihovny. ASFFH je zapsaný spolek, který spojuje, zastřešuje a oceňuje fantastickou scénu na území České republiky, ať už se jedná o knihy, komiksy, filmy, videohry nebo jiné žánrové působení. Díla, která získala ocenění ASFFH, jsou v Káčku označena bílým logem Akademie.

Zfilmováno

Doba covidová nám vzala možnost setkávat se v knihovně a tak jsme přesunuli některé aktivity do online prostředí. Jednou z nich je nový krátkometrážní pořad zFILMováno, který vzniká v režii K-klubu a zaměřuje se na stále populárnější young-adult literaturu včetně její filmové podoby.

MAD | Mládež a dobrovolnictví

K-klub podporuje mladé aktivní lidi, kteří se chtějí zapojit do dobrovolnictví. Naším cílem je vytvořit skupinu dobrovolníků, kteří budou součástí našeho týmu. Dobrovolník má možnost pomáhat při tvoření a konání akcí, nebo také realizovat své vlastní nápady. Zapojuje se do dění knihovny a naučí se pracovat v týmu. Díky dobrovolnictví získáš nové zkušenosti, zážitky, kontakty a partu skvělých lidí. Začni společně s námi!

Book!Con

Díky spolupráci s knihovníkem Tomášem Pipotou z Dobříše jsme v roce 2019 uspořádali 1. ročník mega akce Book!Con, která byla určena všem fanouškům sci-fi, fantasy a komiksů. V kostýmech oblíbených hrdinů jsme prožili kopec zábavy. Čekala nás spousta workshopů, soutěží o ceny, setkání s českými spisovateli nebo youtubery z knižního světa. Zažili jsme virtuální realitu, poslechli si koncert kapely Střepy, vyzkoušeli 3D tisk a utkali se v Turnaji v deskovkách. Pevně věříme, že v této tradici budeme pokračovat i v dalších letech. Pokud jsi tak trochu blázen, je ti více než 12 let a jsi pro každou legraci, tak je tato akce určena právě pro tebe. 

3D tiskárna

V Káčku nabízíme uživatelům i veřejnosti možnost tisku na 3D tiskárně pro nekomerční účely. Vlastníme model ORIGINAL PRUSA i3 MK3S a jako filament používáme PLA, který je velmi pevný, snadno se z něj tiskne a lze jej biologicky rozložit.

Deskovky

K-klub se pyšní velkou sbírkou deskových her. Najdeš u nás naučné hry, párty hry i osvědčenou klasiku jako Monopoly či Dostihy. Hry si můžeš zahrát s kamarády přímo v Káčku, nebo si je půjčit na měsíc domů. Několikrát do roka pořádáme turnaje v deskovkách.

Cestovatelské přednášky

Do světa se můžeš vypravit nejen sám, ale i v rámci cestovatelských přednášek, které pořádáme ve spolupráci s dobrodruhy a cestovateli. Navštívil jsi i ty nějaké zajímavé místo a rád by ses podělil o zážitky s ostatními? Kontaktuj nás a domluvíme se.

Tvořivé kurzy

Pod vedením místních kreativců se můžeš v Káčku zúčastnit kurzů černého drátování, šitého šperku či macramé. Drhání neboli macramé je technika vázání nití a šňůrek, při níž vznikají nádherné dekorace do interiéru, kabelky, závěsy na květiny, vodítka na psy, náhrdelníky apod. Kurzy černého drátování probíhají obvykle jednou měsíčně s lektorkou Šárkou Dvořákovou a stojí 180 Kč. Kurzy macramé pořádáme jednou až dvakrát ročně pod vedením lektorky Karin Komender a účastník si hradí cenu spotřebovaného materiálu. Sleduj rubriku Program, najdi si nejbližší termín a přijď se naučit něco nového!

Kytara s Tomem

Chceš se naučit brnkat známé songy, ale ještě jsi nenašel tu správnou partu nebo místo, kde hrát? Pokud jsi odpověděl ano, tak neváhej a přihlas se do kurzu kytary pro začátečníky a mírně pokročilé, který vede frontman havířovské kapely a zároveň náš knihovník Tomáš Lipina. Tento kytarový workshop probíhá již třetím rokem a v současné době se přesunul z K-klubu na pobočku v Prostřední Suché. Kytarové lekce probíhají skupinově vždy jednu hodinu v týdnu po domluvě s účastníky kurzu a to zdarma. Jediné, co potřebuješ, je kytara! 

Pletem 5. přes 9.!

Od roku 2020 pořádáme zábavně-tvořivá odpoledne pro zájemce všech věkových kategorií. Chceš se s ostatními podělit o svůj kreativní um? Znáš netradiční výtvarné nebo jiné rukodělné techniky a nebojíš se vést tvůrčí dílnu? Dáváme ti šanci se předvést! Kontaktuj nás e-mailem, telefonicky nebo osobně. Společně vytvoříme příjemný program pro více lidí! Kreativitě se meze nekladou.

Scroll to Top