Městská knihovna Havířov

Internetem bezpečně

Pracovnice K-klubu Kateřina Bálintová a Karla Petrová

Ahoj, jsme moc rády, že jsi navštívil/a webové stránky našeho Káčka. Jelikož v klubu děláme pro mládež všechno možné, řekly jsme si, že tě budeme touto cestou informovat o nebezpečích, která ti mohou hrozit na internetu. Tak pozorně čti nebo sleduj videa českých youtuberů, kteří ti řeknou víc. A pokud si nebudeš vědět s něčím rady, nebo máš pocit, že ti hrozí na internetu nějaké nebezpečí, můžeš se na nás kdykoliv obrátit. Jsme tu pro tebe. Katka a Karla.

Ilustrační obrázek k tématu bezpečnosti na Internetu

Internetem bezpečně

Příručka od Romana Kohouta je sice pro mrňata (6-12 let), ale občas není špatné připomenout si i základy. V téhle knížce najdeš všechno, co potřebuješ umět, aby ses dokázal/a postarat o svoji bezpečnost na internetu. Nebo aby sis uměl/a poradit, pokud na tebe bude někdo na internetu zlý či nepříjemný.

Možná ti tahle slova nic neříkají, ale jsou celkem důležitá. Jestli chceš, klikni na odkazy a přečti si, co tyto pojmy znamenají.

Zkroť net hned

Nechce se ti číst? Nevadí. Youtubeři Natyla, Lukefry, Flabgee nebo  Nejfake ti prostřednictvím krátkých videí vysvětlí, na co si dát pozor.

Hoax a fake news

Poplašná zpráva, novinářská kachna (výmysl), kanadský žertík nebo zkrátka jen podvod. To je pár dalších výrazů pro hoax a fake news.

Kovyho mediální ring

Pětidílný pořad přináší tipy, jak se zorientovat v komplikovaném světě médií. Průvodce pořadem, youtuber Kovy, posuzuje důvěryhodnost a účel jednotlivých mediálních sdělení.

Schránka důvěry

Taky je dobré vědět, že na internetu existuje spousta stránek, kde můžeš nahlásit nevhodný obsah nebo jen anonymně napsat, že tě někdo kyberšikanuje. Nikdy na to nejsi sám/a. Svěřit se můžeš doma rodičům nebo ve škole učitelům.

Tato stránka vznikla na popud několika seminářů a školení, kterými si prošly naše knihovnice. Při besedách a lekcích zjišťujeme, jak je dnešní mládež málo seznámená s riziky a nešvary, které se vyskytují napříč internetem.

Použité zdroje:
www.o2chytraskola.cz
www.digitalnistopa.cz
www.jsns.cz
www.internetembezpecne.cz
www.jaknainternet.cz