Městská knihovna Havířov

Stálá expozice Historie psaná uhlím, Pavlovova, Havířov-Město

Provozní doba

 • Pondělí

  9.00 – 12.00 | 13.00 – 18.00

 • Úterý

  9.00 – 12.00 | 13.00 – 15.00

 • Středa

  Zavřeno

 • Čtvrtek

  9.00 – 12.00 | 13.00 – 18.00

 • Pátek

  9.00 – 12.00 | 13.00 – 15.00

Kontakty

Kde nás najdete

Nadcházející událost

Nebyla nalezena žádná událost!

Kdo jsme a co děláme?

Expozice byla pro veřejnost otevřena v roce 2013 ve Společenském domě Reneta. Vznikla díky mnohaletému úsilí členů Klubu přátel hornického muzea, kterým se podařilo přesvědčit vedení magistrátu, že i mladé město Havířov potřebuje své muzeum a mělo by lidem připomínat okolnosti svého vzniku. Ve spolupráci s magistrátem a knihovnou se podařilo v průběhu roku 2012 zrekonstruovat prostory po zrušené knihovně a instalovat zde množství hornických artefaktů. Koncem roku 2020 byla ukončena činnost expozice ve Společenském domě a od května 2021 sídlí v uvolněných prostorách po zrušeném Muzeu Těšínska (dříve Hudební oddělení knihovny). Pořádáme přednášky se vztahem k našemu regionu a pravidelně vydáváme drobné publikace s hornickou a regionální tematikou (série Důl Dukla v proměnách času, Dukla 1961, Havířov: Doteky času atd.).

Zaměření expozice

Expozice mapuje historii Havířova od počátku jeho budování na přelomu 40. a 50. let 20. století, kdy do našeho regionu přicházely tisíce pracovníků ochotných setrvat v průmyslu výměnou za byt. Přinášejí přehled návrhů, které byly zaslány do soutěže o název nového města, představují nejvýznamnější dominanty města, zaniklé podniky, nákupní střediska či oblíbená restaurační zařízení. Jeden z panelů je věnován také akci „Havířov v květech“, závodům automobilů na Šenovském okruhu a závodům motocyklů na Těrlickém okruhu. Výstavu doplňuje množství dobových fotografií. V hornické části mohou návštěvníci obdivovat řadu drobných technických exponátů. Vystaveny jsou sbíječky, přístroje na měření důlních plynů, vzorky uhlí a hornin, přilby, hornické lampy, hornický kroj či figura báňského záchranáře. Výstavní panely představují slovem i obrazem významné doly ostravsko-karvinského revíru, které byly činné v 50. a 60. letech minulého století. K dispozici jsou rovněž desítky kronik ze zaniklého dolu Dukla. Součástí expozice je také knihovna s možností prezenčního studia.

Pro školy a školky

V expozici rádi přivítáme děti z mateřských, základních i středních škol. Děti se úměrně svému věku seznámí s okolnostmi vzniku Havířova, s jeho nejznámějšími dominantami i zaniklými podniky. Mohou si prohlédnout dobové fotografie Havířova a hádat, které budovy jsou na nich vyobrazeny. V hornické části expozice si děti mohou prohlédnout hornické lampy, přístroje a nářadí, vybavení báňského záchranáře, vyfotit se v hornickém stejnokroji, vyzkoušet si tíhu starých sbíječek i osahat si skutečné uhlí. Jako pobočka Městské knihovny Havířov vám můžeme nabídnout i další besedy, které sice přímo nesouvisí s historií regionu, ale jsou zaměřeny na literaturu a dětské čtenářství. Pokud vás některé téma zaujalo a chybí vám v nabídce ostatních poboček knihovny, rádi vás přivítáme v naší expozici.

Virtuální prohlídka

Projekt zastřešený příhraniční spoluprací s polským městem Jastrzebie-Zdrój byl v roce 2013 oceněn Českým Permonem v kategorii Nejlepší počin roku.

Máte dotaz? Kontaktujte nás!

Leave this field blank
Přejít nahoru