Expozice Historie psaná uhlím

Běžná provozní doba

Pondělí
9.00 – 12.00 | 13.00 – 18.00

Úterý
9.00 – 12.00 | 13.00 – 15.00

Středa
Zavřeno

Čtvrtek
9.00 – 12.00 | 13.00 – 18.00

Pátek
9.00 – 12.00 | 13.00 – 15.00

Kontakt

Nadcházející události

Nebyla nalezena žádná událost!

Kdo jsme a co děláme?

Expozice byla pro veřejnost otevřena v roce 2013 ve Společenském domě Reneta. Vznikla díky mnohaletému úsilí členů Klubu přátel hornického muzea, kterým se podařilo přesvědčit vedení magistrátu, že i mladé město Havířov potřebuje své muzeum a mělo by lidem připomínat okolnosti svého vzniku. Zejména díky úsilí členů havířovské pobočky Ing. Zdeňka Dombrovského, Ing. Jana Vincenece, Ing. Jaroslava Minky, Jaroslava Čihaře a mnoha dalších se ve spolupráci s magistrátem a městskou knihovnou podařilo v průběhu roku 2012 zrekonstruovat prostory po zrušené knihovně a instalovat zde množství hornických artefaktů. Ke konci roku 2020 byla ukončena činnost expozice ve Společenském domě a od května sídlí v uvolněných prostorách po zrušeném Muzeu Těšínska na Pavlovově ulici (dříve Hudební oddělení MěK Havířov).

Vedoucí oddělení: Bc. Michaela Kroupová

Zaměření expozice

Expozice mapuje historii Havířova od počátku jeho budování na přelomu 40. a 50. let 20. století, kdy do našeho regionu přicházely tisíce pracovníků ochotných setrvat v hornictví a průmyslu výměnou za byt. Přinášejí přehled návrhů, které byly zaslány do soutěže o název nového města, představují nejvýznamnější dominanty města, zaniklé podniky, nákupní střediska či oblíbená restaurační zařízení. Jeden z panelů je věnován také akci „Havířov v květech“, závodům automobilů na Šenovském okruhu a závodům motocyklů na Těrlickém okruhu. Výstavu doplňuje množství dobových fotografií.

V hornické části mohou návštěvníci obdivovat řadu drobných technických exponátů. Vystaveny jsou sbíječky, přístroje na měření důlních plynů, vzorky uhlí a hornin, přilby, hornické lampy, hornický kroj či figura báňského záchranáře. Výstavní panely představují slovem i obrazem významné doly ostravsko-karvinského revíru, které byly činné v 50. a 60. letech minulého století. K dispozici jsou rovněž desítky kronik ze zaniklého dolu Dukla. Součástí expozice je také knihovna s možností prezenčního studia. Po dohodě mohou návštěvníci zhlédnout na promítacím plátně krátké filmové dokumenty o historii vybraných dolů nebo propagační videa o Havířovu. Pořádáme přednášky se vztahem k našemu regionu a pravidelně vydáváme zajímavé publikace.

Projekt zastřešený příhraniční spoluprací s polským městem Jastrzebie-Zdrój byl v roce 2013 oceněn Českým Permonem v kategorii Nejlepší počin roku.

Nabídka pro školy | školky

V expozici rádi přivítáme děti z mateřských, základních i středních škol. Děti se úměrně svému věku seznámí s okolnostmi vzniku Havířova, s jeho nejznámějšími dominantami i zaniklými podniky. Mohou si prohlédnout dobové fotografie Havířova a hádat, které budovy jsou na nich vyobrazeny. V hornické části expozice si děti mohou prohlédnout hornické lampy, přístroje a nářadí, vybavení báňského záchranáře, vyfotit se v hornickém stejnokroji, vyzkoušet si tíhu starých sbíječek i osahat si skutečné uhlí.

Jako pobočka Městské knihovny Havířov vám můžeme nabídnout i další besedy, které sice přímo nesouvisí s historií regionu, ale jsou zaměřeny na literaturu a dětské čtenářství. Pokud vás některé téma zaujalo a chybí vám v nabídce ostatních poboček knihovny, rádi vás přivítáme v naší expozici. Kompletní nabídku besed včetně pokynů pro objednávání naleznete v níže uvedeném odkazu.

Máte dotaz? | Kontaktujte nás!

Leave this field blank
Scroll to Top