Městská knihovna Havířov

Noc s Andersenem se vydařila

Akce Noc s Andersenem vznikla před 23 lety v jedné české knihovně a během let se z ní stala akce mezinárodní. Noc s Andersenem připomíná narození slavného pohádkáře Hanse Christiana Andersena a zapojují se do ní nejen knihovny, ale i školy a jiné instituce. Letos se po delší odmlce přidalo i dětské oddělení Městské knihovny Havířov.

Pro děti byla připravena netradiční noc ve stylu japonské mangy, která je mezi nimi velmi oblíbená. Po krátké přednášce o manze, jejím vzniku a tvorbě následoval zábavný kvíz v aplikaci Kahoot!, který doprovázel veselý smích a na vítěze čekala odměna v podobě knihy – mangy. Klání mezi dětmi pokračovalo ve výrobě origami. Papírový Totoro jim dal zabrat, některým se povedl, jiným trochu méně, ale všichni se dobře bavili a nasmáli. A za svou snahu byli opět odměněni. Večer pokračoval malováním japonských znaků, které jsme pak pomocí tabletů překládali a následovalo nekonečné, ale napínavé bingo. Mezitím se setmělo, a tak se po malém občerstvení děti rozdělily do malých skupinek a pustily se do poslední soutěže. Tou byla tajemná stezka ztemnělou knihovnou a jejím zákulisím. Na cestu si všichni svítili jen baterkami a na stanovištích potmě plnili různé úkoly. Za splnění dostali indicii – písmeno, ze kterého museli společně složit slovo a zjistit, co znamená. Na závěr bylo pro ně připraveno překvapení v podobě zdravice od slavného youtubera Jakuba Lowáka, který pracuje pro nakladatelství CREW. Všechny tyto aktivity děti jen trochu unavily, mnohé z nich by rády pokračovaly v soutěžení dál, ale už pro ně bylo připraveno „jen“ pohádkové kino. Poprvé se mohly seznámit se slavným anime filmem Můj soused Totoro.

Noc samozřejmě nekončila filmem. Největší dobrodružství všechny čekalo mezi temnými regály s knížkami – kluci si jednomyslně zabrali uličku s japonským komiksem. Rozbalily se spacáky, tajně se pojídaly brambůrky a křupky a šuškalo se až do půl jedné v noci.